Upozornenie Mestských lesov Kremnica

Upozornenie Mestských lesov Kremnica

Zima je pre zver najhorším obdobím. Množstvo snehu sťažuje zvieratám pohyb po lese, kde im v zimných mesiacoch chýba aj prirodzená strava. Zver so stuhnutými nohami je menej pohyblivá, a preto by sme ju v tomto období nemali zbytočne vyrušovať.

V Kremnických vrchoch však za uplynulé obdobie pribudli ,,pretekári“ na snežných skútroch, ktorí takúto oslabenú zver kruto naháňajú a vyrušujú aj pri kŕmeniach. Zver tak prichádza o energiu, chradne a často hynie alebo sa stáva ľahkou korisťou pre šelmy. Výsledkom je ubúdanie tak pestrej a nevinnej fauny v našich horách. Túto zimu sme si všimli alebo sme boli upozornení na ešte väčší pohyb tzv. skútristov po lese. Zákon zakazuje vjazd motorových vozidiel, vrátane skútrov, do predmetnej lokality Kremnických vrchov. Napriek tomu je ich výskyt neúnosný. Ohrozené je aj bežecké lyžovanie, ktoré vynieslo Skalke prezývky mekka bežkovania. Voľné jazdenie na skútroch môže nerušené športovanie na lyžiach ľahko prekaziť.

Skútristi sa bez najmenších zábran púšťajú tam, kde má byť pokoj. Sú to miesta, kde zimujú zvieratá. Takéto správanie považujeme za vrcholne arogantné a bez najmenších pochýb netolerantné voči zvieratám a ľuďom, ktorí si okolie Kremnických vrchov vážia alebo im slúži ako domov. Činy skútristov môžu ľahko viesť k zbytočnému úhynu či zraneniam zvery. Je to zároveň rušenie športovcov a ničenie tratí, ktoré nie sú vybudované zadarmo. V najbližšom období budeme nútení situáciu riešiť v spolupráci s políciou.

Radi by sme týmto apelovali na širšiu verejnosť, aby odsúdila konanie týchto ľudí, ktorí si po svojom vykladajú skutočnosť, že príroda patrí všetkým.

Veronika Chrienová

Redakcia Kremnických novín

Zdieľať tento príspevok.