Nové priestory Kultúrneho a informačného centra prinesú špeciálnu expozíciu

Nové priestory Kultúrneho a informačného centra prinesú špeciálnu expozíciu

Kultúrne a informačné centrum sa sťahuje z doterajších priestorov v barbakane do bývalej banky v medzibrání.

 

Nové priestory konečne bez schodiska

Jedným z hlavných dôvodov na premiestnenie KIC je bezbariérový prístup, ktorý mnohým návštevníkom centra chýbal. ,,Na množstvo schodov, ktoré vedú do barbakanu, sa nám sťažovali návštevníci dennodenne,” priznáva jedna zo zamestnankýň Miroslava Vojtková. ,,Schody nepredstavujú bariéru len pre postihnutých a starších ľudí, sú psychologickou bariérou aj pre fyzicky zdatných návštevníkov, jednoducho odrádzajú od návštevy. Nový priestor bude jednoznačne prístupnejší.,” dodáva riaditeľka Kultúrneho a informačného centra Zuzana Tileschová. Podľa nej by sa KIC malo presťahovať v priebehu júna, o presnom termíne ešte budú informovať. Prevádzku by sťahovanie narušiť nemalo.

Nové priestory KIC oceňujú aj návštevníci. ,,Je to to najlepšie, čo sa mohlo stať,” vyjadril sa jeden z kremnických zákazníkov Kultúrneho a informačného centra. Zuzana Tileschová vidí výhodu sťahovania okrem bezbariérovosti aj v lukratívnejšej polohe. Podobne sa k tomu vyjadruje aj primátor mesta Alexander Ferenčík, ktorý sťahovanie KIC vidí ako posun vpred. ,,Prevádzka bude jednoznačne viac na očiach. Verím, že sa to odrazí aj po ekonomickej stránke,” dodáva primátor.

Mestské zastupiteľstvo v apríli na účely sťahovania vyčlenilo 5 000 eur. Priestory barbakanu, kde momentálne sídli Kultúrne a informačné centrum, mesto ponúklo Kremnickým Gagom. Tí sa zatiaľ k možnému využitiu priestorov nechcú vyjadriť. ,,Je to v štádiu rokovaní,” povedal producent festivalu Pavol Kelley.

 

Pribudne expozícia jedinečností aj ďalšia špecialita

Podľa Zuzany Tileschovej bude v dolnej časti priestorov medzibárnia, kde doteraz sídlila banka, situovaná prevádzka Kultúrneho a informačného centra. KIC však plánuje využiť aj priestory Dolnej brány a exteriér medzibránia. ,,Dolná brána, ktorá pochádza z 15. storočia, bude prístupná verejnosti. Plánujeme tu otvoriť Expozíciu jedinečností Kremnice. Už pri vstupe do KIC budú návštevníci navigovaní prostredníctvom informačných panelov do ďalšej časti expozície,” vysvetľuje Tileschová.

Expozícia jedinečností by mala návštevníkom ponúknuť iný pohľad na históriu Kremnice. ,,Málokto napríklad tuší, že práve v Kremnici sa nachádzal prvý verejný telefón v Uhorsku,” hovorí Tileschová s tým, že práve takéto pikošky a zaujímavosti o meste sa návštevníci z expozície dozvedia.

Veža v Dolnej bráne zároveň návštevníkom ponúkne výnimočné pohľady na mesto.

Exteriér medzibránia už teraz KIC využíva na organizáciu Vianočných trhov. K tomuto podujatiu by podľa Zuzany Tileschovej mohli v budúcnosti pribudnúť ďalšie. Medzibránie by tak mohlo dostať charakter kompaktného centra pre návštevníkov mesta aj domácich.

Expozíciu jedinečností Kremnice oficiálne otvorí známa tvár slovenského šoubiznisu Thomas Puskailer, ktorý má ku Kremnici blízko. ,,Ako píše Teodor Lamoš v Sídelnom zemepise Kremnice z roku 1948, na návrh tajomníka Jána Puskailera bol zriadený referát pre cestovný ruch pri meste. Názov novej inštitúcie bol Mestská cudzinecká a informačná kancelária, jej sídlom sa stala dnes už neexistujúca budova vedľa Dolnej brány a svoju činnosť otvorila v máji 1937. Náplň jej činnosti veľmi pripomína činnosť dnešného informačného centra, preto sme sa otvorenie Expozície jedinečností Kremnice v priestoroch Dolnej brány a presťahovanie KIC rozhodli spojiť s menom vnuka spomínaného pána – Thomasa Puskailera. Súčasťou programu bude aj koncert v exteriéri medzibránia,” vysvetľuje Tileschová.

Druhé poschodie v priestoroch, kde sa po novom bude nachádzať Kultúrne a informačné centrum, si do prenájmu od mesta zobral Martin Varhaňovský. Ten tu plánuje vyrábať originálnu cukrovinku – Kremnické krumple. ,,Krumple do Kremnice priniesol cukrár Atkáry na začiatku 20. storočia. Teraz chceme ukázať ľuďom, ako sa cukrovinka podľa pôvodného receptu vyrába. Samozrejme, v darčekovom balení si Krumple budú môcť záujemcovia aj zakúpiť. Napríklad aj v KIC, ” hovorí Varhaňovský. V priestoroch nad KIC tak vznikne historická výroba zákusku, ktorú si budú môcť návštevníci pozrieť v priamom prenose. Výroba podľa Varhaňovského návštevníka prenesie na začiatok 20. storočia, keď sa s Krumplami v Kremnici začínalo.

Dobovú výrobu cukrovinky doplnia zodpovedajúce kostýmy či výber hudby. 

Veronika Chrienová

Zdieľať tento príspevok.