Expozícia dejín lyžovania: ocenenie aj nová výstava

Expozícia dejín lyžovania: ocenenie aj nová výstava

Darina Salátová sa expozícii dejín lyžovania, ktoré patrí pod Slovenský olympijský a športový výbor – SOŠM, venuje už 17 rokov. Pri príležitosti svojich 80. narodenín získala od SOŠV ocenenie v podobe plakety na 56. valnom zhromaždení výboru. ,,Som archivárka a tak sa aj pozerám na svoju prácu. Všetko, čo robím, robím pre budúce generácie,” hovorí pani Salátová.

 

Od roku 2013 je expozícia otvorená v priestoroch Bellovho domu. Stála expozícia pozostáva z dvoch častí – prvá časť je venovaná dejinám lyžovania na Slovensku so zameraním na športové lyžovanie a osobnosti slovenského lyžovania. Expozícia dejín lyžovania otvorila už 36 výstav, tú poslednú si návštevníci môžu pozrieť od 18. mája.

 

Ladislav Bielik a Petra Vlhová

Zámerom výstavy ,,Dokumentarista s citom pre okamih. Ladislav Bielik, redakcia ŠTART, Bratislava.“

je poodhaliť inú časť Bielikovej tvorby, ktorej zasvätil veľkú časť svojej profesionálnej práce – športovej fotografii. Výber je zostavený z vyše 300 fotografií Ladislava Bielika z archívu športového týždenníka Štart. Expozícia zožala úspech na svojom otvorení počas tohtoročnej Noci múzeí a galérií, o čom svedčia pozitívne ohlasy v knihe návštev.

Okrem aktuálnej výstavy fotografií Ladislava Bielika si návštevníci múzea môžu prezrieť napríklad aj kombinézu Petry Vlhovej. ,,Darovala nám kombinézu, rukavice a štartovné číslo z Courchevel. Okrem našej existuje ešte jedna, ktorú vlastní Petra Vlhová,” pýši sa Darina Salátová. Tá zároveň podotýka, že pre porovnanie sú hneď vedľa kombinézy Vlhovej vystavené lyže z roku 1906, ktoré sú najstarším exponátom expozície.

V expozícii dejín lyžovania sa máme na čo tešiť aj v bucúcom roku. Pripravuje sa výstava k 50. výročiu Majstrovstiev sveta v severskom lyžovaní vo Vysokých Tatrách.

Veronika Chrienová

Redakcia Kremnických novín

 

Zdieľať tento príspevok.