Priestor pre kultúru Akropola získava nový vzhľad

Priestor pre kultúru Akropola získava nový vzhľad

Po rekonštrukcii námestíčka pred bývalým kinom Partizán v roku 2012 a strechy v roku 2016 sa opráv a zmien dočkal aj interiér Akropoly.

S úpravami interiéru začal Zdeno Gális, vedúci Akropoly, už pred dvoma rokmi, keď vo vestibule vzniklo pódium s rozmermi 5 × 2,5m a upravil sa aj barový priestor. Cieľom bolo vytvoriť variabilný priestor a oddeliť barovú časť od časti s pódiom, kde sa koná množstvo kultúrnych podujatí. Návrh redizajnu priestoru si dal spraviť architektom zo štúdia 2021, ktorí majú s podobnými projektmi skúsenosti. ,,Architekt Peter Lényi navrhol čiernobiely vizuál priestoru. Na základe návrhu sme dali vyhotoviť tapetovú plochu z filmových plagátov, ktoré nateraz pokrývajú barový priestor, do budúcna v tom chceme pokračovať aj ďalej v rámci priestorov,” vysvetľuje Gális. Zobrazené filmové plagáty vyberal sám, nájdeme tu filmy ako Big Lebowski, Krížnik Potemkin či Pulp Fiction.

 

Problematické toalety by sa mohli dočkať rekonštruckie tento rok

Podľa vizualizácie by rekonštrukcia Akropoly mala zahŕňať aj loggiu pre návštevníkov, ktorá by mohla vzniknúť v časti vestibulu na strane dnešných dámskych toaliet. Tie sú tŕňom v oku mnohých návštevníkov priestoru, preto by k ich rekonštrukcii mohlo pristúpiť už tento rok. ,,Na tieto opravy sme získali financie z grantu, spoluprácu prisľúbili aj niektorí súkromní sponzori a samozrejme pridáme aj vlastné financie”, hovorí Gális s tým, že keďže ide o mestský priestor, chcel by na rekonštrukcii finančne spolupracovať aj s Mestským úradom.

Nové toalety by podľa vizualizácie mali byť umiestnené v priestoroch pôvodných dámskych toaliet. Miesto, kde sa momentálne nachádzajú mužské WC by mal byť vyhradený pre ŤZP a tu by mal vzniknúť aj backstage pre účinkujúcich. Súčasťou úprav bude aj vybudovanie exteriérovej nájazdovej rampy pre vozíčkarov. ,,V Akropole sa nachádzajú 2 malé šatne v kinosále, ktoré však nestačia. Keď tu napríklad vystupujú žiaci Základnej umeleckej školy, nemajú sa kde zložiť. Ďalší priestor a opravené wc by určite pomohol k tomu, aby sa tu účinkujúci aj návštevníci cítili lepšie,” vysvetľuje Gális.

V minulom roku sa v Akropole konalo 138 podujatí, počet návštevníkov sa vyšplhal na 12 700.

Veronika Chrienová

Redakcia Kremnických novín

 

Zdieľať tento príspevok.