Kultúrne a informačné centrum otvorilo Expozíciu jedinečností Kremnice

Kultúrne a informačné centrum otvorilo Expozíciu jedinečností Kremnice

Kultúrne a informačné centrum mesta od 14. júna sídli v priestoroch bývalej banky v medzibrání. Okrem služieb pre domácich a turistov, ktoré sme predtým mohli nájsť na poschodí barbakanu, KIC ponúka aj novinku – Expozíciu jedinečností Kremnice. Tú je možné vidieť v doteraz uzavretých priestoroch Dolnej brány.

,,Nová Expozícia jedinečností Kremnice vás prevedie históriou nášho mesta práve udalosťami, osobnosťami a vecami, ktoré robia Kremnicu jedinečnou a odlišujú ju od iných historických miest Slovenska, ale aj Európy,” vysvetľuje zámer expozície KIC na stránke visitkremnica.com. Expozíciu jedinečností Kremnice oficiálne otvorila známa tvár slovenského šoubiznisu Thomas Puskailer, ktorý má ku Kremnici blízko. ,,Ako píše Teodor Lamoš v Sídelnom zemepise Kremnice z roku 1948, na návrh tajomníka Jána Puskailera bol zriadený referát pre cestovný ruch pri meste. Názov novej inštitúcie bol Mestská cudzinecká a informačná kancelária, jej sídlom sa stala dnes už neexistujúca budova vedľa Dolnej brány a svoju činnosť otvorila v máji 1937. Náplň jej činnosti veľmi pripomína činnosť dnešného informačného centra, preto sme sa otvorenie Expozície jedinečností Kremnice v priestoroch Dolnej brány a presťahovanie KIC rozhodli spojiť s menom vnuka spomínaného pána – Thomasa Puskailera. Súčasťou programu bude aj koncert v exteriéri medzibránia,“ vysvetľuje riaditeľka Kultúrneho a informačného centra Zuzana Tileschová.

V rámci expozície sa návštevníci dozvedia o unikátoch Mincovne, Mestského hradu či podzemnej elektrárne, ale aj o zaujímavostiach, akými sú prvá fabrika na papier, história kremnickej medovnikárne či prvý verejný telefón v Uhorsku. ,,Pozvánka na otvorenie Expozície jedinečností bola uverejnená v Kremnických novinách, niektorí hostia boli pozvaní osobne. V komornej atmosfére medzibránia sa stretlo  viac ako 200  ľudí a myslím si, že atmosféra bola veľmi príjemná. Informačné centrum v nových priestoroch a zároveň Expozíciu jedinečností otvoril a pásku slávnostne prestrihol primátor mesta Alexander Ferenčík. Reakcie návštevníkov boli pozitívne, prítomní nešetrili chválou, čo nás veľmi teší. Jedným dychom však dodali, že priestory v Barbakane boli a stále sú krásne, len s nevýhodou horšej dostupnosti. Budem rada, ak Kremničania budú informačné centrum vnímať ako spoločnú výkladnú skriňu mesta Kremnica voči návštevníkom.,” hovorí Tileschová.

Návštevníci oceňujú výstavu, ale aj jedinečné výhľady

KIC v priestoroch Dolnej brány sídli síce len pár týždňov, no už teraz sa dá povedať, že zmena mu prospela. ,,Máme za sebou napríklad silné víkendové dni, kedy sa v meste vystriedalo mnoho turistov, a to nielen zo  Slovenska, ale najmä Čiech a Maďarska. Dvere sa nestíhajú zatvárať. To, čo sme predpokladali, sa aj deje,” hovorí Tileschová. Tá zároveň dodáva, že návštevníci expozície oceňujú sprístupnenie priestorov Dolnej brány s nezvyčajnými výhľadmi na Kremnicu.

,,Boli aj takí, ktorí v expozícii očakávali reálne exponáty, mnohí nám zas po návšteve kladú dodatočné otázky v súvislosti s informáciami, o ktorých sa dočítali,” vysvetľuje ďalej Tileschová.

Kultúrne a informačné centrum v nových priestoroch si chvália aj domáci najmä pre jeho prístupnosť a bezbariérovosť. ,,Je to fajn, nie je problém sa sem dostať napríklad aj s kočíkom,” hovorí jeden z návštevníkov.

Na nové priestory si už zvykli aj zamestnankyne KIC. ,,Napriek tomu, že zvyk je železná košeľa, ja osobne som sa už prispôsobila novým podmienkam a pracuje sa mi výborne. Som šťastná, že mám pri sebe tím ľudí, ktorí stoja pri mne, zdieľajú moje myšlienky a pomáhajú mi,” dodáva Tileschová.

Kultúrne a informačné centrum môžete navštíviť počas letnej sezóny v pracovné dni od 9.00 do 17.00 a cez víkendy od 10.00 do 16.00.

Veronika Chrienová

 

Zdieľať tento príspevok.