Michal Lacko vo finále na majstrovstvách Slovenska a Českej republiky

Michal Lacko vo finále na majstrovstvách Slovenska a Českej republiky

Prestup kulturistického oddielu TJ KO Kremnica do NABBA/VFF Slovakia môžem s odstupom jedného roka hodnotiť len pozitívne. V tejto federácii vládne dobrá atmosféra a priateľské vzťahy sú nielen medzi pretekármi, ale aj vedením a členskými oddielmi.

Michal Lacko v hrubej objemovej príprave na jarné súťaže v roku 2019 pri väčšom množstve sacharidov a pri nižšom počte sérií dosiahol dobré výsledky. V tréningu dolných končatín Michal pri cviku drep dokázal odcvičiť šesť opakovaní s 200 kg činkou. Oproti príprave na súťaže v roku 2018 sa zlepšil vo všetkých silových a výkonnostných ukazovateľoch. Objemovú prípravu sme v januári 2019 ukončili na hmotnosti 96 kilogramov. V kategórii kulturistika súťaží Michal pri osobnej výške 174 cm v kategórii NABBA Men 2 – to znamená, že sú tu zaradení pretekári s osobnou výškou od 172 cm až do 179 cm bez rozdielu osobnej hmotnosti.

Prvá súťaž sa konala dňa 11. mája 2019 v Ružomberku. Boli to otvorené Majstrovstvá Slovenska NABBA s medzinárodnou účasťou. Každá kategória mužov aj žien bola na veľmi vysokej športovej úrovni, k čomu prispeli aj pretekári z Litvy, Rakúska a Českej republiky. Michal robil záver prípravy sám bez mojej spolupráce a nevyhol sa tak niektorým chybám, ktoré sa potom premietli aj do výsledku na súťaži. Skončil vo finále na 6. mieste. Víťazom kategórie sa stal výborne pripravený pretekár z Litvy Nirijus Bruzas, ktorý na pódiu vážil 103 kilogramov. O týždeň neskôr sa 18. mája konala súťaž v Brne a to otvorené Majstrovstvá Českej republiky. Michal Lacko v priebehu týždňa čiastočne zlepšil svoju formu a skončil na 5. mieste.

Ukazovatele ako naberanie svalovej hmoty a genetika napovedajú v prospech dobre indisponovaného  Michala Lacka. V jeho neprospech sú tu ukazovatele, ako ťažká práca a úplne nevhodná pracovná doba na tri zmeny. Tieto negatívne dôvody mu neumožňujú dotiahnuť záver prípravy do maximálnej formy. Pri optimálnych podmienkach bolo v jeho možnostiach poraziť Davida Luptáka, ktorý skončil na 3. mieste v Ružomberku, ale rovnako aj na ME v Manchestri kde získal bronzovú medailu.

Ján Ďurian

 

Zdieľať tento príspevok.