Kremnický med by sa tento rok mohol ujsť každému

Kremnický med by sa tento rok mohol ujsť každému

Mestské lesy Kremnica sa včelárstvu venujú od roku 2016. Po ťažších začiatkoch im tento rok doprial – ku koncu júla majú už 1,5 tony medu.

 

Kremnický med vzniká ako produkt zo 4 včelníc patriacim Mestkým lesom Kremnica – Kalvária, Peklo, Greschnerand Horná Štubňa a Turček. Vo včelniciach sa nachádza dokopy približne 100 rodín včiel. Zatiaľ čo po minulé roky sa včeliam podarilo vyprodukovať len niečo cez pol tony medu, túto sezónu je to už trojnásobok. Tohtoročné klimatické podmienky dokonca umožnili vznik výnimočného druhu medu. ,,Možno vďaka dobrej zime a studenšiemu máju je tento rok bohatý na medovicový med, ktorý je u spotrebiteľov mimoriadne obľúbený,” vysvetľuje konateľ Mestských lesov Karol Mutňanský. Medovicový med sa vytvára pri premnožení vošiek. V porovnaní s kvetovými medmi obsahuje väčšie množstvo minerálnych látok a stopových prvkov. Na pohľad je tmavší a chuťovo výraznejší, býva však ťažšie stráviteľný. Má výrazne liečivé a antibakteriálne účinky.

Kremnický med by sa mal na pulty predajne Mestských lesov, ktorá sa nachádza na parkovisku Jeleň, dostať v druhej polovici augusta.

 

Vznikne včelnica s terapeutickými účinkami

Pod Jarabicou, pár stoviek metrov od Kalvárie, vzniká v čarovnom lesnom prostredí včelín, ktorý by mal budúci rok ubytovať 16 rodín včiel. Okrem produkcie medu bude mať včelín aj iné poslanie – môžete v nej totiž pobudnúť. Piata včelnica Mestských lesov by mala byť na dlhšiu dobu poslednou.

Vo včelíne Jarabica bude 16 úľov, ktoré budú od interiéru “domčeka” oddelené tak, že sa dovnútra k ľuďom včely nedostanú. Stále ich však bude možné vidieť cez sieťku a v neposlednom rade počuť, čo je pre mnohých, ktorí túto metódu vyskúšali, krásny zážitok. ,,Vo včelíne bude možné nie len vidieť a počuť pracujúce včely, ale aj cítiť arómu medu, vosku a propolisu. Tieto zážitky môžu mať terapeutický účinok na telo aj dušu,” hovorí Karol Mutňanský.

Ak sa však necitíte priamo na pobyt vo včelíne, pracujúcich 30 rodín včiel si môžete pozrieť napríklad na Kalvárii, pár metrov od vyhliadky smerom k Lúčkam. Stačí sa postaviť do bezpečnej vzdialenosti a naskytne sa vám pohľad na stotisíce usilovných včiel. V spojení s príjemnou prechádzkou na Kalváriu či do okolitej prírody máte o pekný deň postarané.

 

Veronika Chrienová

Redakcia Kremnických novín

 

Zdieľať tento príspevok.