Vyskúšajte Gulditrail – originálnu cyklotrasu na Skalke

Vyskúšajte Gulditrail – originálnu cyklotrasu na Skalke

Trailové cyklotrasy na Skalke odštartoval prvý projekt – Gulditrail. Trasa vznikla s finančnou podporou penziónu Guldiner.

 

Trasa sa nachádza na Skalke nad penziónom Guldiner, je možné ju jazdiť ako dva okruhy s dĺžkou 300 a 1300m, pričom menší okruh je kompletne vybudovaný a väčší okruh využíva na výšlap existujúcu lesnú a asfaltovú komunikáciu. Celá klesajúca časť má cca 600m. Je určená pre všetkých, ktorí majú základné zručnosti v jazde po lesnom teréne. Podľa realizátora trasy Romana Kaločaya (BikeIng) ju bežne zvládnu aj deti. ,,Gulditrail je vybudovaný v štýle “flowtrail”. To znamená, že obsahuje veľké množstvo na seba naväzujúcich prvkov,  hlavne vĺn a naklopených zákrut. Takáto trasa je v nízkej rýchlosti jednoduchá, avšak ponúka množstvo výziev aj pre pokročilých jazdcov, ktorý dokážu pri správnej práci s ťažiskom na týchto prvkoch vyvinúť vysokú rýchlosť i bez šliapania. Tento pohyb sa zvykne označovať ako “pumpovanie”. Gulditrail je v podstate “pumptrack” z kopca, pre tých, ktorí tento pojem resp. typ trate poznajú,” vysvetľuje Kaločay. ,,Všeobecne ohlasy na traily typu “flowtrail” sú výborné. Tieto trate ponúkajú niečo iné oproti tomu, na čo su cyklisti zvyknutí z cykloturistických trás. Gulditrail je zábavná trať pre pokročilých jazdcov a zároveň výborná tréningová trať v podstate pre všetky kategórie jazdcov. Okrem tréningu prejazdu zákrut a skokov je možné okruhy využívať aj na intervalový tréning vo vysokej intenzite,” dodáva. ,,Cyklotrasa Gulditrail je ďalšou atrakciou na Skalke, ktorá túto oblasť posúva bližšie k turistickému centru,” hovorí primátor Kremnice Alexander Ferenčík.

Samotná výstavba trailu Gulditrail trvala 4 týždne, práci na cyklotrase predchádzalo vytrasovanie trate a následne prečistenie hustého lesného porastu pracovníkmi Mestské lesy Kremnica. Dráha je vybudovaná v zárezoch a násypoch  pôvodného materíálu a následne spevnená vrstvou štrkodrvy.Ostatné cyklotrasy na Skalke sú v štádiu príprav.

 

Veronika Chrienová

Redakcia Kremnických novín

Zdieľať tento príspevok.