Dobová výrobňa kremnických krumplov otvorená

Dobová výrobňa kremnických krumplov otvorená

Dlhoočakávaná turistická atrakcia a výrobňa známej kremnickej cukrovinky je otvorená. Produkciu nepečenej sladkej pochúťky pod názvom Atkáryho kremnické krumple si môžete pozrieť v dobovej výrobni nad Kultúrnym a informačným centrom.

Alojz Atkáry v Kremnici otvoril cukráreň v roku 1915, na prízemí jeho rodinného domu, kde sa dnes nachádza Penzión Barbakan. Jeho vlastný recept, ktorý dnes poznáme ako Kremnické krumple, v rôznych podobách prežil dodnes. O viac ako 100 rokov neskôr si môžeme pozrieť, ako mohla výroba pochúťky vyzerať, a to v dobovej výrobni, ktorú v októbri otvoril kremnický podnikateľ Martin Varhaňovský. Ten sa na vlastnú výrobňu krumplí pripravoval mesiace. ,,Recept na krumple, ku ktorému som sa chcel najviac priblížiť, je ten od mojej starej mamy. Preto som zozbieral veľké množstvo receptov od Kremničanov a postupne po ich vyskúšaní som našiel tú pre mňa pravú chuť,” opisuje proces hľadania receptu Martin Varhaňovský.

Po vstupe do výrobne sa návštevník ocitne v 20tych rokoch minulého storočia. Minulosť sa nepripomenie len zariadením v štýle art deco, ale aj dobovou hudbou a pracovníčkami oblečenými v dobovom oblečení. Cez výklad si tak môžete pozrieť ručnú výrobu Kremnických krumplí, ktoré sa dajú získať v Kultúrnom a informačnom centre, v predajni Kremnických medovníkov a postupne aj v ďalších kremnických podnikoch. ,,Záujem o odber krumplí je už aj mimo Kremnice,” hovorí Varhaňovský o možnom rozšírení odbytu a zároveň dodáva, že za prvé 3 dni od otvorenia výrobne už vypredali celú produkciu.

Návštevníci si podľa slov Varhaňovského výrobňu pochvaľujú, pozrieť sa už prišli aj turisti z Maďarska, Česka, dokonca aj z Kanady.

A ako sa za výkladom výrobne pracuje dobovým pracovníčkam? ,,Pred turistami som mala zo začiatku trému, no už si zvykám,” hovorí jedna z nich. Ďalšia dodáva, že práca vo výrobni ju baví, aj keď je to “piplačka”.

Návštevu výrobne Atkáryho kremnických krumplí si môžete naplánovať na pondelok až sobotu medzi 9.00 – 14.00 hod.

 

Veronika Chrienová

Zdieľať tento príspevok.