Kremnica opäť otvorí svoje historické pivnice

Kremnica opäť otvorí svoje historické pivnice

Už tradičná Kremnická slávnosť vína tento rok privíta svojich návštevníkov až v 10 pivniciach. Organizátori pre degustátorov pripravili viacero noviniek.

 

Pivníc bude opäť viac, pribudne aj výnimočný priestor

Kým v prvom ročníku Kremnická slávnosť vína privítala svojich návštevníkov v 6 historických pivniciach na hlavnom námestí, tento rok ich bude až 10. Pribudne aj jeden unikátny priestor. ,,Najviac pivníc sa bude nachádzať pod radnicou, kde oproti minulému roku pribudne jedna navyše. Opäť otvoríme pivnice pod farou, v dome Petra Michalicu, v Bellovom dome, Büglerovskom dome a Labyrinte,” vymenúva organizátor podujatia Martin Varhaňovský. ,,Veľmi nás teší, že v tomto ročníku budú môcť hostia ochutnávať víno v pivniciach pod františkánskym kláštorom,” hovorí Varhaňovský s tým, že priestory pivníc už vyčistili a pripravili. ,,Ďakujem, že nám farská rada túto pivnicu sprístupnila,” dodáva. Podľa Varhaňovského by chceli organizátori v rámci degustácie pripraviť verejnú zbierku, ktorej výťažok by poputoval na obnovu historických priestorov kláštora.

Kremnická slávnosť vína tento rok celkovo predstaví 25 vinárov, ktorí donesú približne 250 druhov vína. Novinkami budú napríklad Vinárstvo Berta zo Strakova, Vinářství Jedlička z Bořetic s bio vínom či Repa Winery zo Šenkvíc. ,,Cítim, že akcia už má svoje meno medzi vinármi. Svedčí o tom aj to, že v prvom ročníku sa podujatia zúčastnili prevažne Kremničania, tento rok už máme objednávky aj z Česka,” hovorí Varhaňovský a dodáva, že záujem o podujatie za odráža aj na obsadených ubytovacích kapacitách v meste.

 

Výstava fotografií, ale aj veštica a gastrošpeciality

Kremnická slávnosť vína tento rok prvýkrát spolupracuje s OZ Kremnicium, ktoré v Galérii Archív pripraví okrem občerstvenia aj výstavu Kremnica vo fotografii. Tá odprezentuje tvorbu žijúcich aj nežijúcich kremnických fotografov. ,,Spolupracovali sme s Milošom Lackom či Ivanom Čillíkom, celé to bude v réžii Daniela Kianičku,” dodáva Varhaňovský.

V Galérii Archív sa bude konať aj úvodná degustácia pre tých, ktorí si kúpili špeciálne vstupenky. ,Prvýkrát v histórii Kremnickej slávností vína príde priamo vinár zo zahraničia, bude prezentovať najmä rizlingy z najlepšej oblasti,” vysvetľuje Varhaňovský.

Galéria Archív bude pre návštevníkov otvorená počas celého podujatia, okrem výstavy si hostia budú môcť nechať prečítať osud od kremnickej veštice.

Nebude chýbať ani niečo na zahryznutie. So svojimi produktmi príde Eko farma Kremnické Bane, Stredoveka krčma U mastného brucha či kozie syry z Pezinka. ,,Aj tu pribudne novinka. Zavítajú k nám Slovenské hotdogy, čo je projekt mladého chalana. Jeho hot-dogy sú z domácich syrov, klobás aj pečiva,” doplnil Varhaňovský.

 

Víno návštevníci opäť vymenia za Ringbürgerove toliare

Oficiálna časť Kremnickej slávnosti vína sa začne o 13.00, kedy sa otvoria pivnice. Vstup do pivníc bude možný len s vínnym pasom. ,,Vínny pas si návštevníci vymenia za vstupenky v Kultúrnom a informačnom centre mesta v deň konania akcie,” hovorí Varhaňovský s tým, že k vínnemu pasu sa každému ujde Kremnický krumpel, ktorý sa od októbra vyrába v dobovej výrobni nad informačným centrom.

V pivniciach si vzorky vína hostia vymenia za Ringbürgerove toliare, ktoré sa vyrábajú v Mincovni Kremnica.

Ochutnávka vína sa skončí o 20.00 hod., návštevníci však môžu pokračovať na koncert v kočiarni či na oldies party do Akropoly.

 

Veronika Chrienová

Zdieľať tento príspevok.