Počet návštevníkov Kremnice opäť stúpol

Počet návštevníkov Kremnice opäť stúpol

Kremnica. Štefanikovo námestie.

V letnej sezóne 2019 zaznamenali nárast počtu návštevníkov takmer všetky kremnické expozície. Kultúrne a informačné centrum počas letných prázdnin navštívilo až o 30% viac turistov oproti minulému roku.

 

Po presťahovaní v KIC narástli tržby  aj počet návštevníkov

Kým v mesiacoch máj a jún podľa riaditeľky Kultúrneho a informačného centra Zuzany Tileschovej zaznamenali v KIC mierny pokles turistov, po júnovom presťahovaní do priestorov bývalej banky sa karta obrátila. ,,Celkový počet návštevníkov v roku 2019 je oproti predchádzajúcemu roku o takmer 30 % vyšší – kým v roku 2018 to bolo 9 900, v roku 2019 12 823 návštevníkov informačného centra,” hovorí Tileschová s tým, že rastúcu návštevnosť pripisuje najmä presťahovaniu sa do bezbariérových priestorov. Z celkového počtu návštevníkov bolo 80% Slovákov. ,,Zo zahraničných návštevníkov sú najviac zastúpení českí, poľskí a maďarskí turisti, pričom cez víkendy je zahraničných turistov oproti domácim viac,” doplnila Tileschová. Kým na jar v štruktúre turistov prevládajú organizované zájazdy, počas prázdninových mesiacov je to už individuálna turistika.

Vyššie číslo návštevníkov sa odrazilo aj v ekonomickej oblasti, pošas letných prázdnin tržby KIC stúpli o viac ako 40%.

 

Počty turistov rastú aj v expozíciách

V expozícii Mincovne Kremnica počas prázdnin stúpol počet návštevníkov z 5570 na 7529, čo je 35 % nárast. Celkový počet návštevníkov počas sezóny máj až september narástol o 16%. ,,Expozícia bola otvorená 7 dní v týždni a na základe záujmu návštevníkov pridávali denne jednu alebo dve prehliadky oproti stabilným trom prehliadkam,” hovorí Tileschová.

V expozíciách NBS – Múzeum mincí a medailí sa počet turistov zvýšil  z 35138 na 43541, pričom najviac turistov sa zastavilo v auguste. Múzeum mincí a medailí organizuje v lete množstvo podujatí, ktoré sa pozitívne odrážajú na návštevnosti.

V expozícii lyžovania sa počet návštevníkov za obdobie máj – september zvýšil o 2 %, nárast zaznamenalo aj Múzeum gýča. Banské múzeum oproti minulému roku navštívilo o 4% menej turistov.

,,Chýbajúce voľné parkovacie miesta, ako aj miesta v stravovacích zariadeniach tiež signalizujú, že návštevníkov mesta pribúda,” doplnila Tileschová.

Návštevníkov v meste tradične pribudlo najmä počas veľkých letných podujatí, akými boli Cechové hody, Kremnické Gagy či Kremnická Jazzda.

 

Tržby rastú aj v Relax centre na Skalke

Koncom júna mesto opäť sprístupnilo via ferraty Komín, ktoré boli dlhší čas uzavreté kvôli budovaniu nových atrakcií. Sprístupnený bol najdlhší visutý via ferratový most na Slovensku, ktorý je dlhý 78 metrov a visí medzi bralami miestami až 45 metrov nad terénom. Pribudla tiež lanová sieť. Tá je realizovaná na mieste, kde sa vystupuje z mosta. Je vertikálna a padá do hĺbky 37 metrov. Záujem o ferraty má výrazne stúpajúcu tendenciu, čo sa odráža aj na tržbách v Relax centre. Tie oproti minuloročnej letnej sezóne stúpli o takmer 50%. ,,Nárast tržieb je najmä v položke požičanie ferratových setov. V období od júla do septembra tieto tržby vzrástli dokonca až o 500%, ” hovorí Zuzana Tileschová.

V jesennom a zimnom období sa návštevníci Kremnice a okolia môžu tešiť na veľké podujatia ako Kremnická slávnosť vína, Big Air v meste či Biela stopa.

 

Veronika Chrienová

Zdieľať tento príspevok.