Situácia s kamiónmi v meste nemá jednoduché riešenie

Situácia s kamiónmi v meste nemá jednoduché riešenie

Začiatkom novembra sa primátor mesta Alexander Ferenčík stretol s občanmi Kremnice k situácii na ceste I/65, ktorá sa po rekonštrukcii hlavného ťahu stala pre mnohých takmer neúnosnou.

Priechod cez hlavnú cestu je náročný a nebezpečný vzhľadom na intenzitu dopravy na úseku cez mesto, ale aj kvôli nedodržiavaniu povolenej maximálnej rýchlosti cez obec. Obyvatelia bytoviek na Dolnej ulici a na Ulici Jula Horvátha majú problém aj s hlučnosťou a prachom, ktoré hustá premávka spôsobuje.

Kremničania, ktorí cez cestu musia prechádzať dennodenne, sa už niekoľkokrát obrátili so žiadosťou o riešenie situácie na mestský úrad. Primátor mesta preto zorganizoval stretnutie s občanmi, na ktorom sa situácia na ceste preberala. Ferenčík zopakoval, že mesto má k dispozícii cenovú ponuku na inteligentné osvetlenie a zvýraznenie priechodov pre chodcov, no o financovaní projektu chce komunikovať so Slovenskou správou ciest. ,,Podľa Slovenskej správy ciest nie je na úseku možné umiestniť semafory a ani ostrovčeky nie sú reálne,” dodal Ferenčík.

Podľa neho sa počet kamiónov na úseku po rekonštrukcii značne zvýšil aj kvôli tomu, že ťah cez Kremnicu je v smere na sever v najlepšom stave. Po stretnutí mesta so zástupcami odboru dopravy Prezídia Policajného zboru bol zvýšený počet policajných hliadok na problematickom úseku. V roku 2020 by Slovenská správa ciest mala pokračovať v rekonštrukcii cesty, v rámci ktorej by podľa primátora mohli byť osadené vodorovné značenia pre zlepšenie situácie.

Primátor tiež plánuje dať odmerať prašnosť a hluk v blízkosti cesty, ktoré by podľa neho mali presahovať povolený limit. ,,Bývam v Ilave a často nemôžem mať ani otvorené okná. Ten prach a hluk sú neskutočné,” hovorila jedna z účastníčok stretnutia. Po potvrdení nadmernej prašnosti a hluku je podľa primátora možné uvažovať nad vybudovaním protihlukovej steny.

 

Kremničania na stretnutí navrhli nadchody, ale aj štrajk

Na stretnutí vyjadrili obyvatelia mesta obavy najmä z dopravnej situácie a sťaženému priechodu cez cestu. Mnohí žiadali zvýšenie hliadok Mestskej polície ráno a poobede, keď deti prechádzajú cez priechody do školy. Objavili sa aj nápady na zrušenie dvoch pruhov, ktoré podľa Kremničanov ešte viac podporujú vodičov vo vzájomnom predbiehaní sa a zvyšovaní rýchlosti.

,,Keďže sa situácia momentálne nedá riešiť inak, navrhujem aspoň kreatívnym spôsobom upozorniť vodičov, aby dávali pozor na prechádzajúcich ľudí. Napríklad na veľkých billboardoch,” odznelo tiež na stretnutí.

Medzi nápadmi od obyvateľov sa našli aj nadchody, svetelné označenia priechodov či štrajk občanov na ceste.

 

Veronika Chrienová

 

Zdieľať tento príspevok.