Ocenili desiatky darcov krvi

Ocenili desiatky darcov krvi

Plakety MUDr. Jánskeho si z obradnej siene mestského úradu v Kremnici odnieslo 21 darcov krvi. Slovenský červený kríž v Žiari nad Hronom a mesto Kremnica si v pamätnej knihe uctili aj prvodarcov.

Ľubomír Meliš – člen územnej rady SČK Žiar nad Hronom, Alica Hefková – riaditeľka územného spolku SČK Žiar nad Hronom, MUDr. Radovan Junas za nemocnicu ,,Svet zdravia” v Žiari nad Hronom a primátor mesta Kremnica Alexander Ferenčík ocenili na slávnostnom odovzdávaní plakiet plakiet Prof. MUDr. Jána Jánskeho a MUDr. Kňazovického  21 darcov krvi. Bronzovú plaketu za 10 odberov krvi si odnieslo 11 darcov, 9 darcov získalo striebornú plaketu za 20 odberov. Pozvaných bolo aj 17 prvodarcov, ktorí sú zapísaní v pamätnej knihe mesta.

Slovenský červený kríž Žiari nad Hronom spolu s mestom Kremnica organizujú Kvapku krvi v Mestskom kultúrnom stredisku už roky. Obyvatelia Kremnice a okolia tak môžu 3x ročne darovať najcennejšiu tekutinu priamo v meste. Väčšina z ocenených medzi dôvody pravidelného darovania krvi uvádza dobrý pocit z pomoci druhým, ale aj vnútornú potrebu robiť niečo užitočné. Darcovia tiež oceňujú, že po odbere krvi sú všetky vzorky podrobené laboratórnym vyšetreniam, ktoré poslúžia ako preventívne informácie o zdravotnom stave.

Podľa informácii zo Slovenského červeného kríža môžu muži darovať krv maximálne 4x do roka, minimálny odstup medzi odbermi by mal byť 3 mesiace. Ženy môžu darovať krv maximálne 3x do roka s minimálnym odstupom štyroch mesiacov medzi dvoma odbermi. Krvné doštičky je možné darovať aj častejšie. Darcom krvi môže byť každý zdravý človek od 18 do 60 rokov s minimálnou hmotnosťou 50 kg.

O najbližšom odbere krvi v Mestskom kultúrnom stredisku budete informovaní prostredníctvom Kremnických novín či rozhlasu.

Veronika Chrienová

 

Zdieľať tento príspevok.