Kremničanka Zuzana Ťahúnová precestovala už takmer všetky kontinenty

Kremničanka Zuzana Ťahúnová precestovala už takmer všetky kontinenty

Zuzana Ťahúnová s manželom a neskôr aj s deťmi precestovala 61 krajín sveta. Okrem Austrálie navštívili všetky kontinenty. Pre Kremnické noviny prezradila, ako jej cestovanie mení pohľad na svet, ale aj kam je vhodné sa vybrať s rodinou.

,,Naším snom je ísť do Papua Novej Guinei, kým si tam domorodci ešte zachovávajú pôvodnú kultúru,” hovorí Zuzana Ťahúnová a zároveň dodáva, že plánujú tiež precestovať pobaltie a severské krajiny Európy spolu s deťmi. Ťahúnovci si svoje destinácie vyberajú podľa aktuálnych cien leteniek, ale aj na základe destinácií vhodných pre deti.

Svoje cestovateľské sny si začali plniť v spolupráci s cestovnými agentúrami, no už dávno sa do neznáma vydávajú na vlastnú päsť. ,,Všetko si organizujeme sami, možno okrem krajín, kde je bezpečnostná situácia zhoršená. V takom prípade si zvolíme miestneho sprievodcu,” hovorí Zuzana Ťahúnová.

Zo zážitkov z cestovania ako prvé Zuzana spomína Etiópiu, kde prešli 7 rôznych kmeňov okolo rieky Omo. ,,To sú ľudia, ktorí naozaj žijú tým domorodým spôsobom života,” hovorí s tým, že napríklad aj pri návšteve Kambodže bývali u domácich, ktorí im všetko poukazovali. ,,Zriedkavo sa nám stane, že sa bojíme, no stalo sa,” spomína Zuzana na zážitok z Etiópie, kde sa im pred autom ocitlo 10 chlapov s obrovskými zbraňami. Tí boli nakoniec súčasťou vládnej kontroly.

Ťahúnovci počas cestovania zažili aj naozaj silné chvíle. ,,Spomeniem si na deti v Indii, ktoré vidíte žobrať na ulici. Rovnako aj chudoba v Pakistane človeku otvorí oči. Zrazu si uvedomíte, ako sa máme dobre,” hovorí Zuzana. Spolu s rodinou zažila aj pobyt v kláštore v japonských horách, spanie s deťmi v stane v púšti či splav divokého Zanskaru v Himalájach. Zuzana s manželom navštívila aj komerčne nevšedné destinácie, medzi ktoré patrí Kazachstan. ,,Je to neuveriteľne lacná krajina a má naozaj čo ponúknuť. V hlavnom meste nájdete mrakodrapy, luxusné nákupné centrá

…to sme nečakali,” hovorí Zuzana a dodáva, že na vidieku už chudobu je vidieť. Z exotických či zaujímavých krajín Zuzana odporúča aj Pakistan či Podnistersko, čo je neuznaná autonómna časť Moldavska.

Cestovať sa podľa Zuzany z finančného hľadiska oplatí najmä do ázijských krajín, kde ich častokrát vyjdú najdrahšie letenky. ,,Boli sme však prekvapení, že napríklad v Jordánsku a Izraeli je celkom draho.” S deťmi Zuzana naposledy cestovala do Maroka, kde návštevu s maloletými vrelo odporúča. S deťmi si dokonca prešli autom celý Yucatán. ,,S deťmi cestujeme väčšinou do krajín, kde nemáme až tak náročný plán. Do Nepálu, kde absolvujeme aj ťažšie trasy, radšej cestujeme sami,” dodáva Zuzana Ťahúnová. S najstaršou dcérou naposledy prešli autom Maďarsko, Rumunsko či Moldavsko. ,,Dá sa sadnúť do auta a za pár dní si prejsť niekoľko európskych krajín,” odporúča Zuzana Ťahúnová na záver.

 

Veronika Chrienová

Zdieľať tento príspevok.