Slovenské divadlo tanca sa v Kremnici predstaví s výnimočným dielom Rómeo a Júlia. O predstavení sme sa rozprávali s režisérom Jánom Ďurovčíkom

Slovenské divadlo tanca sa v Kremnici predstaví s výnimočným dielom Rómeo a Júlia. O predstavení sme sa rozprávali s režisérom Jánom Ďurovčíkom

,,Slovenské divadlo tanca je najprestížnejšie slovenské tanečné teleso, vystupovalo v New Yorku, Tokiu, Londýne, Paríži, Ríme. A zrazu príde aj do Kremnice,” hovorí umelecký vedúci divadla Ján Ďurovčík s tým, že vystupovanie po Slovensku pokladajú za svoje poslanie, keďže divadlo je divíziou SĽUK-u. Slovenské divadlo tanca sa v Kremnici predstaví s jedným z jeho najúspešnejších diel, ktoré zaznamenalo návrat na javisko po dvoch dekádach. ,,Sme radi, že diváci v Kremnici uvidia predstavenie, na ktoré tlieskalo obecenstvo v svetových metropolách,” dodáva Ďurovčík s tým, že diváci sa môžu tešiť na naozaj multimediálny a multiplánový zážitok. ,,Nie je to len obyčajný Rómeo a Júlia. Strieda sa tu niekoľko plánov, ktoré sa medzi sebou prelínajú. Napríklad konanie postáv prerastie hercom cez hlavu a začnú sa v súkromí správať ako postavy z románu. Alebo herci na plátne sa prestanú ovládať a vstupujú do deja, režisér vstupuje do deja,” vysvetľuje Ďurovčík.

A ako sa Ján Ďurovčík dostal s Rómeom a Júliou práve do Kremnice? ,,Keďže zo mňa bude tak trochu z polovice Kremničan, lebo v okolí staviam chatu, mrzelo ma, že sme nikdy nehrali v Kremnici. Oslovil som teda pána Gálisa z Akropoly,” hovorí Ďurovčík. ,,V Kremnici je krásna príroda a je to blízko od Bratislavy. Mám rád historické miesta a Kremnica je famózna. Mimochodom, symbol morového stĺpu, ktorý máte na námestí, som pred 25 rokmi použil vo svojej prvej hre,”

Za najnáročnejšie Ďurovčík považuje technické zvládnutie priestoru Akropoly, s čím sa potrápia technici SDT, ale aj Zdeno Gális z Akropoly. ,,Kremnické kino bolo pôvodne postavené ako jednoúčelová budova, teda primárne pre premietanie filmov. Preto nie je vôbec jednoduché realizovať v priestoroch iný druh kultúrnych podujatí, ktoré si vyžadujú iné priestorové a technické zázemie. Aj predstavenie Rómeo + Júlia bude z tohto dôvodu pre nás výzvou. Ján Ďurovčík realizuje produkčne náročné predstavenia s množstvom kulís a mobiliáru, ale po spoločnej obhliadke priestorov sme sa rozhodli, že to napriek tomu skúsime,” hovorí Gális s tým, že kvôli predstaveniu budú musieť javisko plošne zväčšiť takmer o 100%. ,,Prakticky od steny po stenu, prvé dve rady hľadiska budeme musieť tiež zrušiť a lístky budú k dispozícii až od tretej rady. Keďže produkčný tím vrátane účinkujúcich má až 24 ľudí, tak výzvou bude aj vyriešiť zázemie, šatne, technickú réžiu, hygienu a podobne. Verím, že sa nám to podarí a Slovenské divadlo tanca ponúkne Kremničanom v marci v Akropole kvalitný kultúrny zážitok.” doplnil Gális.

,,Podľa mňa je to historická udalosť, že Kremničania budú môcť vidieť predstavenie, ktoré napríklad v novembri uvidia diváci v New Yorku. Považujem za dôležité, aby sa ľudia stretli aj s takýmto druhom divadla,” dodáva Ďurovčík.

 

Veronika Chrienová

Zdieľať tento príspevok.