OZ Zlaté líšky chce v Kremnici vytvárať okolie, ktoré inšpiruje

OZ Zlaté líšky chce v Kremnici vytvárať okolie, ktoré inšpiruje

Bazár podľa vášho gusta – Zapojte sa : Bazár u Gustáva

Ženy okolo občianskeho združenia Zlaté líšky sú všetko mamy, ktoré sa dali dokopy v materskej škole v Kremnici, aby pre deti vymysleli a dotvorili ich okolité prostredie. Podarilo sa im spolu namaľovať dopravné ihrisko v škôlke či opraviť hojdačky. Ich plány projektov, ktoré by mohli zveľadiť okolie nie len pre rodiny s deťmi, sa odvtedy už značne rozšírili.

Hovoria si ,,mamy, ktoré chcú priniesť ďalšej generácii inšpirujúce okolie”. Preto je mnoho plánovaných projektov OZ Zlaté líšky zameraných najmä na opravy, dobudovanie či rekonštrukciu verejných miest. Podľa podpredsedkyne združenia Ivany Koreňovej v Kremnici chýba priestor, kde by mohli tráviť čas najmä rodiny s deťmi nad 10 rokov. ,,Chceli by sme pomôcť aj takýmto už starším deťom s miestami, kde by mohli využiť kvalitne a zábavne svoj voľný čas,” hovorí Koreňová.

Jedným z takýchto miest by mala byť Zechenterova záhrada, v ktorej sa dobrovoľnícke práce začali už pred pár rokmi. OZ Zlaté líšky chce v prácach pokračovať, obnoviť zabudnutú históriu a ,,vrátiť do Zechenterovej záhrady detský smiech, oddýchnutých rodičov a spokojných seniorov.”

S ideou rekonštrukcie populárnej záhrady prišli študenti ŠÚV v Kremnici, ktorí pripravili grafickú vizualizáciu. Práve podľa nej vznikla v roku 2018 vďaka dobrovoľníkom zóna na opekanie, ku ktorej chcú členky OZ Zlaté líšky dobudovať ohnisko. ,,K existujúcim lavičkám chceme dorobiť bezpečné ohnisko, aby sa mohlo začať s opekaním. Vítame každú pomocnú ruku,” hovorí Ivana Koreňová s tým, že kto by mal záujem pomôcť, môže prísť 6. júna o 9.00 hod. ,,Ohnisko spolu so sedením potom bude slúžiť pre verejnosť ako miesto, kde je možné si opekať,” doplnila Koreňová. Okrem ohniska má združenie v pláne obnovu oddychovej zóny a ihriska v Zechenterovej záhrade. ,,Sme však ešte úplne na začiatku. Záleží to od financovania,” uviedla Ivana Koreňova.

Grand Prix na kárach či náučný chodník

 OZ Zlaté líšky by okrem projektov obnovy okolia chcelo organizovať zábavné podujatie GRAND PRIX na kárach. ,,Nultý ročník sa mal konať už tento mesiac, no kvôli koronavírusu sme to museli odložiť o rok,” vysvetľuje Ivana Koreňová. V máji 2021 by sa tak mohli konať nevšedné preteky, počas ktorých si zúčastnení zasúťažia na vlastnoručne vyrobených káričkách priamo na kremnickom námestí.

Jedným z väčších projektov združenia by mala byť obnova a osádzanie náučného chodníka v Šturci. ,,Šturec je veľmi atraktívne miesto v blízkosti mesta Kremnica späté s baníctvom. Našou predstavou je priblížiť ho ľuďom, aby sa sem vybrali na výlet či prechádzku. Radi by sme osadili tabule a vytvorili náučný chodník. Na tabuliach budú uvedené aj rôzne úlohy pre deti, a navyše každá z tabúľ odhalí jednu z kremnických povestí o permoníkoch,” približuje OZ Zlaté líšky na svojej stránke.

Združenie by v Kremnici v budúcnosti malo mať pod záštitou organizáciu podujatia Zóna bez peňazí. Medzi plánmi združenia sa nachádza projekt Kremnica v minulosti (porovnanie starých fotografií a súčasnosti na jednom mieste), ktorý by podľa Ivany Koreňovej mohol byť zaujímavý aj pre turistov.

 

Veronika Chrienová

 

Zdieľať tento príspevok.