Prvý prvok projektu Kremnické e#teriéry je na svete

Prvý prvok projektu Kremnické e#teriéry je na svete

,,Nápis je súčasťou väčšieho projektu s názvom Kremnické E#teriéry, ktorý obsahuje zámer vybudovania rôznych atraktívnych pouličných prvkov, ktoré by pritiahli záujem návštevníkov mesta fotiť sa pri nich a zdieľať tak Kremnicu na sociálnych sieťach,” vysvetľuje Marián Vojtko z OZ Bašta Musica, ktoré projekt iniciuje.  Prvým prvkom je práve veľkoplošný nápis #KREMNICA, ktorý občianske združenie avizuje už od júna minulého roku. Vtedy sa pokúšali financie na prvok získať cez dotačný program. 

Nápis s výškou 80 cm a šírkou 600 cm OZ Bašta Musica darovalo v júni mestu. Podľa Vojtka by mal byť umiestňovaný v priestoroch konania rôznych podujatí, ako napríklad jarmok, Kremnické gagy, Big Air v meste, Biela stopa, letné koncerty na pešej zóne, na námestí, v medzibrání. ,,Všetko to bude záležať na postoji a usmernení Krajského pamiatkového úradu v Banskej Bystrici,” dodáva.

V budúcnosti má OZ záujem zrealizovať ďalšie prvky. Jedným z nich by podľa Mariána Vojtka mohla byť socha Smelého zajka pri dome, v ktorom žil Jozef Cíger Hronský, socha legendárnej mačky Mafie pri podchode na námestí či inštalácia pouličnej galérie vo vybranej uličke mesta, ktorá by bola stálou exteriérovou expozíciou umelcov ZUŠ a ŠUV. ,,Možno pribudne nejaký kovaný artefakt pre zámky zamilovaných a podobne. Všetko bude záležať od možností získať dotácie a granty cez rôzne výzvy a podporné programy rôznych nadácií,” doplnil Vojtko.

Hlavným cieľom projetku je podľa jeho iniciátorov zvýšiť povedomie o meste, zlepšiť jeho propagáciu v rámci moderných sociálnych sietí (Instagram, Facebook) a vytvoriť atraktívne prostriedky moderného spojenia s históriou. Pre všetky časti projektu by mal byť zjednocujúcim prvkom znak #. Myšlienka pochádza z ciest do zahraničia. ,,Niečo podobné sme videli napríklad v Litve,” vysvetľuje Vojtko s tým, že ide o umelecké prvky, ktoré majú súvis s reáliami konkrétneho miesta. Umelecké prvky by mali mať najmä fotogenický charakter, ale môžu slúžiť aj náučne.

,,Všetky miesta umiestnenia budeme, samozrejme, po dokončení jednotlivých prvkov konzultovať s príslušným pamiatkovým úradom, aby sme projekt realizovali v súlade s ochranou kultúrnych pamiatok v našom meste,” uzatvoril Marián Vojtko z OZ Bašta Musica.

 

Veronika Chrienová

Zdieľať tento príspevok.