Rodinná farma EKO-produkt sa za pár rokov stala obľúbenou u Kremničanov, ale aj turistov

Rodinná farma EKO-produkt sa za pár rokov stala obľúbenou u Kremničanov, ale aj turistov

Farma rodiny Svitkovcov v Kremnických Baniach sa stala významným zdrojom kvalitných živočíšnych produktov pre mnohých Kremničanov. Na farme sa však často zastavia aj turisti a okoloidúci, a to aj kvôli možnosti nahliadnuť do jej fungovania.

Farma EKO-produkt je rodinným podnikom od jej založenia v roku 1996. Zameriava sa na hovädzí dobytok, ktorého má momentálne viac ako 300 kusov na 360 hektároch. Z dobytku farma dnes produkuje mäsové výrobky, ktoré nájdeme aj v ich podnikovej predajni priamo v Kremnických Baniach. ,,.Navštevujú nás obyvatelia Kremnice a okolia, ale aj turisti, ktorí už o nás vedia,” hovorí majiteľ farmy Ján Svitok. Ten s dcérou Anabelou, ktorá na farme prežila detstvo, momentálne podnik spravujú.

Všetky produkty z farmy sú v kvalite BIO, podnik dokonca v roku 2018 získal ocenenie Biofarma roka. ,,Vyrábame ekolologické krmivo, hnojíme výlučne naturálnym maštaľným hnojom,” vysvetľuje Anabela Svitková a dodáva, že ich kravičky sa pasú voľne na horských lúkach. Pri prechádzke po okolí Kremnických Baní naozaj môžeme vidieť desiatky pasúcich sa kráv, ktoré celý svoj život prežijú na farme. ,,Tu sa narodia, tu sa o nich staráme a tu aj potom vyrábame všetky živočíšne produkty z hovädziny,” hovorí Anabela Svitková. Priamo v gazdovstve sa nachádza bitúnok aj rozrábka hovädzieho mäsa z chovu farmy EKO-produkt a bravčového mäsa, ktoré dovážajú od vybraných slovenských dodávateľov.

Farma sa chce ďalej otvárať verejnosti, buduje jazdeckú halu

 Prvým krokom k otvoreniu gazdovstva pre verejnosť bolo podľa Jána Svitka vybudovanie predajne v roku 2015. ,,Ľudí púšťame aj poobzerať sa okolo farmy. Môžu nahliadnuť do maštalí, môžu si pozrieť zvieratá,” hovorí Ján Svitok s tým, že o takúto formu agroturistiky majú záujem hlavne rodiny s deťmi. Plno mávajú najmä cez krajšie víkendy, keď do Kremnice a okolia prichádzajú návštevníci za oddychom či športom.

Okrem vlastnej predajne farma svoje výrobky dodáva do vybraných kamenných a internetových obchdov, po novom môžeme niektoré produkty nájsť aj v potravinách v Kremnici. Novinkou v predaji farmárskych produktov je Lokálny trh v Žiari nad Hronom, ktorý sa prvýkrát konal v júni. Zúčastnila sa na ňom aj farma EKO-produkt. Organizátori trhu už avizujú jeho pokračovanie v júli.

Farma rodiny Svitkovcov sa okrem chovu dobytka venuje chovu oviec a koní. Práve kone majú byť súčasťou nového projektu, prostredníctvom ktorého chcú cez svoje brány privítať väčšie množstvo návštevníkov. ,,Budujeme jazdeckú halu, ktorú by sme mali otvoriť už čoskoro,” hovorí Ján Svitok s tým, že ako jednu možnosť využitia haly si vie predstaviť detské jazdecké oddiely. Tie by fungovali pod dozorom trénerov. V pláne majú aj turistické jazdenie, ktoré by taktiež bolo pod dohľadov trénerov. Ján Svitok nevylučuje ani možnosť ustajnenia súkromných koní, zatiaľ však uvažujú skôr o využití vlastných koní, ktorých na farme žije momentálne viac ako 20.

 

Veronika Chrienová

Zdieľať tento príspevok.