Mestom turistov previedli nové mapy

Mestom turistov previedli nové mapy

Pandémia koronavírusu spôsobila, že sme za posledné mesiace mnohí museli zmeniť svoje cestovateľské plány. Slovenské mestá, skanzeny, horské chodníky či jazerá boli plné domácich turistov. A to je dobre.

Čo ale taký turista potrebuje, aby bol spokojný? V prvom rade sú to informácie. Aj to je jeden z dôvodov, prečo som si zvolila ako svoj študentský projekt tvorbu turistických máp.

Moje meno je Silvia Horváthová a som študentka Sokratovho inštitútu. Ide o ročný vzdelávací program, ktorý zastrešuje Technická univerzita vo Zvolene a Centrum environmentálnej a etickej výchovy Živica.

V rámci môjho sokratovského projektu som v spolupráci s viacerými Kremničanmi vytvorila dve turistické mapy, ktoré sa viazali ku konkrétnym podujatiam. Prvá mapa vznikla vo februári a pomohla návštevníkom orientovať sa po Kremnici počas 12. ročníka Big Air v meste FIS Europa Cup & Open.

Druhú mapu sme prispôsobili podujatiu Kremnické Gagy. Turistov previedla centrom mesta, ale zaviedla ich aj na odľahlejšie miesta ako napríklad na Kremnickú kalváriu, Skalku či vyhliadku na Krahuliach. Návštevníci si mapu mohli zobrať v Kultúrnom a informačnom centre.

Sprievodcov ilustrovala študentka architektúry Marianna Kubová. S tlačou materiálov nám pomohlo Kultúrne a informačné centrum a občianske združenie FRST Crew Kremnica. Počas dvoch podujatí sa rozdalo približne tisíc kusov turistických sprievodcov.

Máme veľa nápadov. Do budúca by sme chceli pripraviť mapu, ktorá by upriamila pozornosť na kremnickú architektúru, staré banské diela, mapu s programom určeným pre rodiny s deťmi, či prospekt „šitý na mieru“ pre poskytovateľov ubytovania.

Kremnicu ročne navštívia desiatky tisíc turistov prevažne z Česka, Maďarska, Poľska a Nemecka. Väčšina z nich sa v meste nezdrží viac ako jeden deň. Cieľom zážitkových máp je motivovať cestovateľov, aby v meste ostali viac dní alebo sa doň opäť vrátili.

Kremnica nie je len známe starobylé námestie s morovým stĺpom, čo domáci veľmi dobre vedia. Spoločne môžeme turistom ukázať, že Kremnicu a jej okolie môžu spoznať aj inak.

Budem vďačná za akúkoľvek spätnú väzbu, tip, podnet, kritiku, záujem spolupracovať či finančne podporiť. Môžete ma kontaktovať emailom na silmajerova@gmail.com.

 

 

 

 

 

Zdieľať tento príspevok.