ZHODNOTENIE LETNEJ SEZÓNY 2020: Návštevníkov Kremnice v lete výrazne pribudlo

ZHODNOTENIE LETNEJ SEZÓNY 2020: Návštevníkov Kremnice v lete výrazne pribudlo

Aj napriek značným protipandemickým opatreniam, s ktorými sa svet doteraz vyrovnáva a ktoré sa v poslednom mesiaci ešte sprísnili, si letnú sezónu v Kremnici pochvaľujú ubytovacie zariadenia, expozície a Kultúrne a informačné centrum. Možno aj vzhľadom k snahe o minimalizáciu cestovania do zahraničia sa do Kremnice prišlo pozrieť rekordné množstvo turistov.

Nárast počtu návštevníkov Kremnice zaznamenali takmer všade

,,Minulé leto sme zaznamenali nárast o 30 % oproti roku 2018,” hovorí riaditeľka KIC Kremnica Zuzana Tileschová s tým, že rastúci trend je tento rok ešte viac citeľný. V júli prišlo do informačného centra o 35% viac návštevníkov oproti roku 2019, v auguste to bol nárast až o 42%. ,,Nemalý podiel na raste návštevnosti informačného centra má dobová výrobňa Kremnických krumplov niektorí návštevníci mali návštevu výrobne ako hlavný cieľ,” dodala Tileschová.

Návštevnosť v letných mesiacoch výrazne stúpla aj v NBS – Múzeu mincí a medailí, kde podľa Miriam Kostrianovej prišlo v porovnaní s rokom 2019 o 3.740 návštevníkov viac. ,,Menej návštevníkov bolo len v mesiaci jún, počas ktorého navštevujú múzeum prevažne školské skupiny. Zaznamenali sme ale vysokú návštevnosť pedagógov a žiakov kremnických ZŠ a MŠ, ktorí navštívili v galérii výstavu s názvom Salón < 55 kremnických výtvarníkov,” dodáva Kostrianová. Múzeum mincí a medailí organizovalo cez leto viacero podujatí. ,,Špeciálne otváracie hodiny a zaujímavý sprievodný program bol pripravený aj počas festivalu Kremnické Gagy 2020, kedy expozíciu Líce a rub peňazí navštívilo o 107 návštevníkov viac ako v roku 2019,” dodala Kostrianová.

Júnový výpadok školských výletov pocítili aj expozície v Mincovni Kremnica a Banské múzeum Štôlňa Andrej. Aj tu však návštevnosť v júli a auguste stúpla. ,,V júli sme zaznamenali zvýšený záujem o prehliadky štôlne, odsprevádzaných bolo 1 777 návštevníkov, takisto v auguste, a to dokonca 2 014 turistov. Oproti minulému roku sa teda jedná o 41% vyššiu návštevnosť v rámci letných prázdnin. Podarilo sa nám tak aspoň čiastočne kompenzovať stratu z jarnej sezóny,” povedal Dušan Roob z banského múzea. Na jar a najmä v júni, keď expozície počítajú so školskými výletmi, Banské múzeum Štôlňa Andrej podľa Dušana Rooba prišlo o 3000 potenciálnych návštevníkov.

Počet návštevníkov v expozícii Mincovne Kremnica v lete klesol vzhľadom k tomu, že od júna v rámci opatrení obmedzili kapacitu na 15 ľudí na jednu prehliadku. Podľa Ivany Koreňovej z Mincovne by však čísla v prípade štandardnej prevádzky presiahli štatistiku z roku 2019, keďže záujem o prehliadky bol rekordný.

Počet návštevníkov sa výrazne zvýšil aj na Skalke ,,Pre túto sezónu do 10. 9. 2020 je predpokladaná návštevnosť  okolo 14 000 ľudí.  Vychádzame z údajov, ako je počet zapožičaných ferratových setov a obsadenosť parkovacích miest na Skalke,” hovorí zástupkyňa primátora mesta Iveta Ceferová. Spokojnosť so sezónou na Skalke vyjadrila aj Zuzana Tileschová. ,, Leto v Relax centre už tradične patrí sústredeniam športových klubov. Tie sa napriek situácii vo väčšine uskutočnili a športoviská boli využité. Pôvodná ferrata, ako aj nový Svet ferrát prilákal na Skalku množstvo turistov. Pre porovnanie, ich počet sa za rovnaké obdobie minulého roka  ztrojnásobil.”

Pochvaľujú si aj ubytovacie zariadenia

,,S letnou sezónou sme spokojní. O Kremnicu bol veľký záujem a pocítili sme to aj my ako ubytovacie zariadenie. Prevažne sme mali dvojnocových turistov, ale bolo pár rodín, ktoré u nás strávili viac ako tri noci,” hovorí Petra Volková z ubytovania Barbakan. Sezóna bola podľa Evy Slašťanovej silná aj v penzióne Stefanshof. ,,Zaznamenali sme zvýšený  počet ubytovaných, ktorí u nás strávili priemerne tri noci.” Podobne aj v hoteli Golfer turisti strávili priemerne 3 noci, podľa Zuzany Bielikovej sa niektorí hostia ubytovali aj na celý týždeň. ,,Sezóna 2020 bola silnejšia, čo sa týka obsadenosti, ale aj náročnejšia ako v lete 2019. Pobyty sa predlžovali, čo bolo pre nás najdôležitejšie a sme radi, že hostia spoznávajú krásy Slovenska a hlavne Kremnice a jej okolia,” dodala.

Obsadenosť ubytovacích zariadení bola citeľná aj pre Kultúrne a informačné centrum. ,,Počas leta sa nám niekoľkokrát stalo, že sme sa snažili zohnať ubytovanie pre náhodných turistov a nebolo to možné, lebo bolo obsadené,” potvrdzuje Zuzana Tileschová.

Kam turisti u nás chodia najradšej?

Hostia ubytovacích zariadení v Kremnici prejavili záujem najmä o historické a banské pamiatky v meste, expozície a hradný areál. ,,Najväčším záujmom sa teší hlavne ferrata a okolitá príroda. Páči sa im aj centrum mesta. Chýba im kúpalisko, lebo leto bolo príjemné na teplé dni a radi by sa ovlažili. Kremnica má čo ponúknuť, najdôležitejší je hlavne ľahký prístup k informáciam a objednaniu. Naši hostia vyhľadávajú každodenné atrakcie mesta a okolia, podujatia nie sú pre nich veľkým ťahákom,” povedala Zuzana Bieliková z hotela Golfer. Hostí ubytovania Barbakan podľa Petry Volkovej zaujímali najmä expozície, návštevníci via ferraty sa v Barbakane na viac nocí nezdržiavali. Via ferrata, okolitá príroda a centrum mesta boli hlavnými lákadlami pre ubytovaných v penzióne Stefanshof. ,,Veľké sklamanie je však z pešej zóny, ktorá na našich hostí pôsobí zanedbane a pusto. Tak isto sú zhrození z opustených domov na konci Kutnohorskej ulice,” vyjadrila sa Eva Slašťanová z penziónu Stefanshof s tým, že problémom sú podľa nej aj chýbajúce služby, najmä v oblasti gastronómie.

Podľa Zuzany Tileschovej z KIC Kremnica sa turisti najviac zaujímajú o možnostiach trávenia času v meste. ,,Najviac informácií sme poskytli o expozíciách, otváracích hodinách, prípadných obmedzeniach, o možnostiach výletov do okolia. V neposlednom rade je súčasťou návštevy informačného centra nákup suvenírov, kníh a máp,” dodala Tileschová.

Väčšina turistov opatrenia dodržiavala

Povinné rúška, dezinfekcia či rozostupy boli a sú súčasťou nášho života už mesiace. Ako sa k tomu postavili návštevníci Kremnice? ,,Našli sa aj takí, ktorých bolo treba upozorniť, ale vždy sme situáciu vyriešili,” hovorí Zuzana Tileschová. S disciplinovanosťou turistov boli spokojní aj v Múzeu mincí a medailí, kde dokonca podľa Miriam Kostrianovej dokázali flexibilne rúško pre svojich návštevníkov zabezpečiť.

Jesennú sezónu zatiaľ obmedzujú nové opatrenia

Jesennými lákadlami pre turistov boli v minulosti okrem okolitej prírody a expozícií aj rôzne podujatia. Jedno z tých najväčších, Kremnická slávnosť vína, už svoje zrušenie ohlásila. Vzhľadom k pandemickej situácii sa neuskutoční ani tradičné Kremnické jablko. Po novom sa organizovania hromadných podujatí museli vzdať aj bary, reštaurácie, nočné kluby a pohostinstvá.

Niekoľko podujatí zatiaľ ohlasuje NBS – Múzeum mincí a medailí. ,,V októbri plánujeme v galérii sprístupnenie novej výstavy obrazov a Halloweenské podujatie pre deti. Veríme, že pandemická situácia bude priaznivá a neohrozí našu organizáciu týchto podujatí,”  hovorí Miriam Kostrianová. Podujatia v obmedzenom režime organizuje aj Akropola.

 

Veronika Chrienová

Redakcia Kremnických novín

 

Zdieľať tento príspevok.