Festivaly a podujatia

Veľkonočné vajce

V roku 1962 sa na Skalke pri Kremnici v katastri Veľký Kiar konali neoficiálne preteky pre niekoľko priaznivcov lyžovania – členov športovej školy dorastu. Jeho zakladateľom bol tajomník lyžiarskeho oddielu Michal Žiarny, ktorý pravdepodobne ani netušil, že odštartuje tradíciu, ktorá sa rozrastie do masového podujatia plného humoru a zábavy. Víťazom pretekov, kde sa ešte merali časy, sa stal Ľudovít Fusko a odmenou pre prvých troch najlepších boli makové koláče z Miškovho chlebníka. V roku 2011 sa konal jubilejný, 50. ročník, ako vždy na Veľkonočnú nedeľu.

Envirofilm

Envirofilm je medzinárodný festival filmov s tematikou ochrany prírody a životného prostredia. Cieľom festivalu je predstaviť, konfrontovať a podnecovať v medzinárodnom meradle tvorbu filmov, televíznych programov zameraných na ochranu prírody a životného prostredia, rozširovať poznanie ľudí a zvyšovať ich aktivitu pri riešení tejto problematiky, ako aj napomáhať výchove k starostlivosti o prírodu a životné prostredie. Festival sa koná v máji.

Majstrovstvá Európskej únie v guľkách

13.2.2003, pri pive, sa v hlave doživotného Prezidenta Prezidentov Romana Vykysalého a jeho pivných priateľov zrodila myšlienka na usporiadanie akcie /súťaže/ golfu chudobných – zahrajme si Guľky. Súťaž mala mať názov Majstrovstvá sveta v Ľudskej súťaži. Rade OZ Cremnicium rozhodla, že súťaž bude mať názov Majstrovstvá Európskej únie v Guľkách a pokúsila sa o podanie grantu z EU na podujatie, ktorý samozrejme nevyšiel . Ale aj tak zorganizovali 3.mája 2003 toto podujatie plné recesie a radosti hry pre všetkých. Sprievodným podujatím od prvého ročníka bola streľba z gumipušky /gumišľajdre/ na cieľ vedená Ondríkom Kajanom. Od roku 2006 je Memoriál Ondreja Kajana v streľbe z gumipušky oficiálnou súťažou v rámci majstrovstiev. Majstrovstvá sa konajú v máji.

Bellov festival dychových hudieb

Popri rozvoji iných hudobných smerov, či iných hudobných podujatí, dychová hudba si zachovala postavenie v spoločnosti i svoj nadčasový rozmer. Tento festival má už 40 ročnú tradíciu a vždy sa dychováci do Kremnice tešia lebo mesto Kremnica vytvára dobré spoločenské a priateľské zázemie hudobníkom, ako aj návštevníkom, ktorí obľubujú tento hudobný žáner. Festival sa koná každý druhý rok, najbližšie v máji 2013.

Hudba pod diamantovou klenbou

Diamantová klenba, u nás zriedkavý útvar vrcholnej gotiky, zdobí jeden z najkrajších stredovekých meštianskych domov v Kremnici – dom komorského grófa č. 542/3. Festival hudba pod diamantovou klenbou, ktorý husľový virtuóz Peter Michalica nazval pri svojom zrode “spojením krásy hudby a architektúry”, sa tu koná už od roku 2001. Počas piatich piatkov od polovice júna do polovice júla sa tu každoročne predstavia prestížni umelci zo Slovenska aj zo zahraničia. Festival v druhej polovici júla nahradia majstrovské kurzy v dome komorského grófa, kde sa talentovaní mladí hudobníci vzdelávajú pod taktovkou majstra Petra Michalicu.

Cechové hody kremnické

„Na známosť sa dáva, že na Annu v slobodnom kráľovskom meste Kremnica sa cechové hody kremnické konať budú. V uliciach mesta remeselníci na tradičnom jarmoku svoju zručnosť ukážu a majstri meča, kuše v súbojoch zápasiť budú a zabávať ľud pospolitý. Zábava vám dopriata bude, dobrého jedla a pitia nadostač bude. Umelci predvedú svoj kumšt a dôvtip cisárovi a tešiť sa možno aj na vzácnu návštevu Márie Terézie. Príďte. Neobanujete…“  – takto sympaticky pozývajú návštevníkov organizátori podujatia, ktoré je spojením tradičného kremnického jarmoku s rekonštrukciou niektorej z historických udalostí starobylého kráľovského mesta. Počas dvoch nezabudnuteľných dní sa kremnické námestie premení na veľké  javisko, na ktorom pred očami divákov defilujú známe osobnosti i menej známe postavičky z dávnominulých čias, rytieri v hrdinských súbojoch, krásne dámy. Podujatie, ktoré sa koná každoročne cez víkend na Annu, spestrujú nielen divadelné predstavenia, rytierske hry a iné atrakcie, ale aj rôzne súťaže. Spolu s Cechovými hodmi sa koná aj Kremnický jarmok tradičných remeselných výrobkov kde návštevníci môžu vidieť aj ukážky remeselnej výroby.

Kremnická bašta

História festivalu sa začala písať na jednom spoločnom hraní skupiny Rolničky a vtedy pesničkára Mariána Vojtka v Horskom parku v Bratislave. Pri teplom čaji prebehla debata muzikantov a vo vzduchu ostala visieť otázka čo s 10. výročím vzniku skupiny Rolničky, ktoré pripadalo na leto roku 2001. A keďže Rolničky majú a vždy mali blízko ku Kremnici, padlo rozhodnutie spraviť výročný koncert práve tu a 20.8.2001 sa teda konal prvý ročník mestského folkového festivalu, ktorý sa pravidelne koná v tretí augustový víkend.

Kremnický hradný organ

Európsky organový festival, ktorý sa koná každoročne v nedeľu počas júla a augusta v areáli mestského hradu, v priestoroch kostola sv. Kataríny. V tomto kostole je inštalovaný koncertný organ rieger-kloss z roku 1992, ktorý vďaka svojej dispozícii (obsahuje viac ako 3 500 píšťal a 60 registrov) umožňuje realizovať interpretácie najnáročnejších diel organovej literatúry. Architektúra hradu a chrámu, koncertný organ a vnútorná akustika kostola tvoria jedinečnú kombináciu, aká sa nikde inde na Slovensku nevyskytuje. Na festivale koncertujú pravidelne organisti z najvýznamnejších katedrál vo Vatikáne, Londýne, Viedni a víťazi najprestížnejších medzinárodných organových súťaží. Umeleckí hostia festivalu patria k absolútnej svetovej špičke. Na festivale koncertovali organisti z viac ako 20 krajín Európy, severnej Ameriky a Ázie. Festival kremnický hradný organ uprednostňuje moderný pohľad na organové umenie. Kreatívnym spôsobom prezentuje organovú interpretáciu a literatúru a stal sa skutočným centrom organového umenia na Slovensku. 

Festival humoru a satiry Kremnické gagy

Medzinárodná prehliadka kultivovaného humoru, nezávislej satiry a veselej recesie s dlhoročnou tradíciou (Anno 1981). Koná sa každý rok na konci augusta. Na 13 scénach a pódiách v centre mesta prezentuje svoje najlepšie produkcie cca 300 úspešných divadelníkov, hudobníkov, bábkarov, výtvarníkov, mímov, klaunov, recitátorov a pouličných umelcov zo Slovenska i mnohých krajín Európy. Humoristické diela a výkony hodnotí medzinárodná porota – akadémia humoru, ktorá v jednotlivých žánroch udeľuje prestížnu cenu zlatý gunár. Zabávajú sa tu domáci i turisti – manažéri, podnikatelia, zamestnanci, celé rodiny s deťmi. Pre uvoľnenie a inšpiráciu prichádzajú do Kremnice aj renomované osobnosti. Trojdňový happening dobrej nálady na konci leta pravidelne navštevuje niekoľko tisíc divákov zo Slovenska i zahraničia.

Biela stopa

Neustále stúpajúci počet štartujúcich i divákov na najväčšom podujatí festivalu bežeckého lyžovania na Slovensku svedčí o tom, že tento druh zimnej turistiky sa stáva čoraz vyhľadávanejšou alternatívou aktívneho oddychu a relaxu. Príťažlivosť kremnických vrchov láka zimných i letných turistov už dlhé desaťročia, ponúka tréningové možnosti športovým nádejám aj profesionálom. Často práve ich medzinárodné úspechy motivujú širokú verejnosť k aktívnemu pohybu. Keď sa k tomu pridajú optimálne a trvalo upravované bežecké trate takpovediac za rohom, dôvod neskúsiť to prakticky neexistuje. Nie je náhoda, že v optimálnych podmienkach skalky, tohto raja bežkárov i samotného mesta Kremnica sa mohol udomácniť pretek, ktorý sa svojím významom zaradil do európskych štruktúr masových zimných bežeckých podujatí. Biela stopa je dnes neodmysliteľnou súčasťou európskeho seriálu diaľkových behov Euroloppet a rovnocenným partnerom takých pretekov akými sú König-Ludwig-Lauf v Nemecku, či Marcialonga v Taliansku. Je výsledkom každoročnej usilovnej práce organizačného tímu a nekonečného zástupu kremnických dobrovoľníkov, ktorí s pretekom žijú 365 dní v roku. Tri dni bielej stopy prinášajú zábavu, športové výkony a najmä každoročné stretnutia priateľov. Pravidelne tu štartuje slovenská bežkárska reprezentácia, ale aj naši paraolympionici, ktorých výkony na trati sledujeme s úžasom.

Bezroukov memoriál

Medzinárodné preteky FIS v behu na lyžiach dospelých a juniorov sú najstaršie bežeckolyžiarske slovenské preteky. Vznikli v roku 1946 na počesť zvolenského lyžiara a horolezca českého pôvodu Jana Bezrouka, účastníka SNP, ktorého zavraždili nemeckí fašisti. Konajú sa na skalke, kde trať kopíruje časť južného okruhu bielej stopy. Tu si môžu pretekári vybehať tzv. FIS-body pre účasť vo svetovom pohári.

Hrúzov memoriál

Volejbalový turnaj zmiešaných družstiev, ktorý sa koná vždy v júni na počesť jozefa hrúzu, hráča kremnického volejbalového družstva, ktorý v roku 1957 tragicky zahynul pri automobilovej nehode vo veku 25 rokov. Turnaj založili jeho kamaráti a spoluhráči a v júni 1958 sa na ľahkoatletickom ihrisku v Kremnici konal jeho prvý ročník. Zúčastnilo sa na ňom 8 družstiev – volejbalisti z Martina, Žiliny, Detvy, Kremnice, Banskej Štiavnice, Liptovského Mikuláša a Ružomberka. Počas 50-tich rokov konania volejbalového turnaja tu hrali družstvá ako Slávia UK Bratislava, Bielsko-Biala, Dukla Martin a ďalší, medzi ktorými boli reprezentanti Slovenska aj víťazi svetového pohára. Na turnaji hráva okolo 160 amatérskych aj registrovaných hráčov 1. Ligy či extraligy priemerne v 20 družstvách.